RISC5

RISC5

Humán- és ökotoxikológiai kockázetelemzés

  • Humántoxikológiai és ökotoxikológiai kockázatelemzés
  • Költség- és energiahatékony, terület-specifikus kármentesítési megoldások keresése
  • Átfogó modellező és kockázatjellemző szoftvercsomag

 

Áttekintés

A RISC5 program segítségével transzportmodellezések, valamint humánegészségügyi és ökotoxikológiai kockázatelemzések készíthetők szennyezett területek részére. A teljes mértékben Windows alapú program használata nagyon egyszerű, módszerei pedig, a US EPA kockázatelemzési irányelvein (expozícióbecslés, toxicitás felmérés, kockázatbecslés) alapulnak (Risk Assessment Guidance for Superfund - US EPA, 1989). A program kb. 120 vegyi anyag tulajdonságait tartalmazó adatbázissal rendelkezik, és a RISC5 táblázatos és grafikus eredményei közvetlenül Excel-ben jelennek meg.

r5_step41

Alkalmazások

  • A szennyezett környezeti elemek (levegő, víz, talaj) miatti expozícióból adódó humánegészségügyi kockázatok becslése.
  • Tápláléklánc szűrőmodellek földi és vízi ökológiai kockázatelemzésekhez
  • Kockázaton alapuló kármentesítési határértékek becslése.
  • Egyszerű sors- és transzportmodellek készítése.
  • Felszíni vizekre és üledékekre vonatkozó lehetséges ökológiai hatások becslése.
  • Környezeti adatok és határértékek menedzselése és tárolása.
r5_step31

Tulajdonságok

A RISC5 interfész

A RISC5 logikus menüszerkezettel rendelkezik, amely végigvezet a kockázatelemzés vagy a transzportmodell futtatásának szükséges lépésein. Egyszerűen végezd el a programban vázolt 6 lépést, és máris megkapod az eredményeket. Amennyiben bizonytalan vagy valamelyik input paramétert illetően, egyszerűen indítsd el a vegyi anyag vagy paraméter adatbázist, és válassz a gyakran használt paraméterek közül.

r5_main_1

A vegyi anyagok kiválasztása

A RISC5 lehetővé teszi több mint 120 gyakori vegyi anyag kiválasztását, melyeknek fizikai, kémiai és toxicitási adatait is megadja. A vegyi anyagok adatbázisa bővíthető.

r5d_step1b

A szennyeződésforrás és a koncepcionális modell meghatározása

A felhasználó kiválaszthatja az elemzés típusát (humánegészségügyi vagy ökológiai), megadhatja a forrás helyét, illetve az expozíciós útvonalat. Lehetőség van arra is, hogy az expozíciós pontban a koncentrációkat közvetlenül adjuk meg, azaz nem modellezzük a forrástól való szennyeződésterjedést.

r5d_step2a

Receptor-pont koncentrációk meghatározása

A harmadik lépésben a receptor-pont koncentrációk meghatározása történik a 2. lépésben megadott közegekre. Két módszerrel határozhatók meg a receptor-pont koncentrációk: a felhasználó megadhatja közvetlenül a receptor-pont koncentrációkat, vagy megadhat egy forrászóna koncentrációt, és terjedés-/transzportmodell segítségével megbecsüli a receptor-pont koncentrációkat.

r5d_step3a

Receptorok leírása / ökológiai kockázatvizsgálat

A felhasználó kiválasztja az expozíciós útvonalakat, ami természetesen a korábbi lépések függvényében történik. Definiálhatjuk, hogy melyek azok a beviteli kapuk (bőr, belégzés, lenyelés, stb.), amelyeken keresztül, bejuthatnak a vegyi anyagok az emberi szervezetbe. majd egy következő lépésben megadjuk az exponált személyek expozíciós tulajdonságait (testsúly, kitettségi gyakoriság, stb.), illetve módosíthatjuk akár a vegyi anyagok paramétereit is.

r5d_step4b

Amennyiben ökotoxikológiai vizsgálatot végzünk, itt kell mindenek előtt elvégeznünk egy ökológiai szűrővizsgálatot. A szűrővizsgálat alapján el lehet dönteni, hogy van-e egyáltalán szükség ökológiai kockázatelemzésre, vagy nincs. Amennyiben igen, akkor a következő lépesek során kiválaszthatjuk a felszíni vízre és az üledékekre vonatkozó megengedett koncentrációkat. Számos ország szabványa közül választhatunk és hozhatjuk létre a vizsgálatunk céljából megfelelő táblázatot. Ha mindez megtörtént, utolsó lépésként, felépíthetjük a táplálékláncot: adatbázisból kiválasztjuk a receptor végpontokat, definiáljuk a receptor-specifikus paramétereket, meghatározzuk a táplálékforrásokat, és megadjuk a terület-specifikus input paramétereket. Végül bevihetjük vagy módosíthatjuk a vegyi anyagok ökológia toxikológiai értékeit.

r5d_step4ecob

Kockázat / tápláléklánc kalkulációk

Ebben a lépésben, az EPA kockázatelemzési irányelveiben közölt egyenletek felhasználásával, a program kiszámítja a lehetséges karcinogén kockázatokat és nem-karcinogén veszélyességi arányokat/indexeket. Itt van arra is lehetőség, hogy humántoxikológiai kockázatelemzés esetén kiszámoljuk a kármentesítési célértékeket úgy, hogy a felhasználó által definiált célkozkázat, illetve veszélyességi indexek az elfogadható értékeknél kisebbek legyenek.

r5d_step5a

Eredmények megtekintése

A kockázatelemzés eredményeit a program Excel táblázat formájában készíti el, ezért azok gyakorlatilag semmiféle utófeldolgozást nem igényelnek, és egyszerűen bemásolhatók egy jelentésbe. Ha kármentesítési határértékeket is számoltunk, akkor a táblázat minden közegre megadja a koncentrációkat.

r5d_step6a

Rendszerigény

  • Pentium gép
  • 15 Mb szabad merevlemezhely
  • Windows XP, Vista v. Windows 7
  • 1024 x 768 képernyő felbontás
  • Microsoft Excel 2003 vagy újabb